مثبت اندیش باشیم

مثبت اندیشی دغدغه بسیاری از افراد می باشد. افرادی که دوست دارند نیک اندیش و مثبت باشند، اما از اینکه دیگران از این مثبت نگری آنها سوء استفاده کنند یا آنها را انسان ساده لوحی که به راحتی می توان سرش کلاه گذاشت، تصور کنند، ناراحت می شوند و رنج می برند. این افراد از ترس همین تفکرات منفی، مثبت بودن را کنار گذاشته و ظاهری جدی به خود می گیرند.

خب؛ گاهی اوقات جدی بودن باعث می شود افراد کمتری به فکر سوء استفاده بیافتند. در نتیجه کمتر مجبور می شویم با صراحت دیگران را از خود برنجانیم. اما همیشه هم که نمی شود جدی بود. لازم است که بخندیم و شاد و پُر انرژی باشیم.

پس چه باید کرد؟ راه حل چیست؟ شما می توانید با ترکیبی از مثبت نگری، قاطعیت و زیرکی، انسانی مثبت اندیش باشید.

قاطعیت
احتمالاً درباره قاطعیت زیاد شنیده و خوانده اید. بطورکلی تعریف ساده قاطعیت می شود اینکه شما ضمن احترام به حقوق طبیعی دیگران و بدون توهین، جسارت و تعدی به حقوق آنها، از حقوق خود دفاع می کنید. پس قاطعیت با پَرخاشگری، داد و بیداد، قُلدری، نادیده گرفتن حقوق افراد و… تفاوت دارد. شما خیلی راحت، بدون شرمندگی، عذاب وجدان و… از چیزهایی که دفاع از آنها بر عهده شما است، محافظت می کنید.

وقتی مثبت نگری و قاطعیت با هم ترکیب شوند؛ شما می توانید شاد و پُر انرژی باشید و همچنین به کسی اجازه سوء استفاده هم ندهید.

زیرکی
اما زیرکی یعنی چه؟ فرض کنید سوار اتومبیل تان شده اید و در یکی از بزرگراه ها، بنزین تمام می کنید. چه کار خواهید کرد؟ بعضی از افراد تنها راه حل شان بد و بیراه گفتن و فکرهای منفی است. اما بعضی های دیگر، جایگزین های بیشتر و بهتری دارند، مثلاً با ماشین دیگری تا پمپ بنزین می روند و بر می گردند، یا ظرفی پیدا می کنند و کنار بزرگراه می ایستند تا فردی به آنها بنزین بدهد یا از فردی بنزین بخرند و…

این طبیعی است که همیشه کارهایتان طبق برنامه ی طراحی شده پیش نمی رود. در این صورت آیا ناراحت و عصبی می شوید یا سریع به چند راه حل و جایگزین فکر می کنید؟ هر قدر استعداد شما در پیدا کردن راه حل ها و جایگزین ها بیشتر باشد، نمره زیرکی شما هم بالاتر خواهد بود.

در این صورت شما دیگر انسان ساده لوح و ساده اندیش نبوده و دیگران، روی شما حساب خاصی باز خواهند کرد.

حالا چشمان خود را ببندید و یک انسان خوش تیپ، قدرتمند و مثبت اندیش که به راحتی می تواند از داشته ها و حقوق اولیه خود و اطرافیان خود دفاع کند، تیزهوشی و زیرکی خاص خودش را هم دارد و به راحتی راه حل ها و راهکارها را کشف می کند را ببینید. الان وقت حرکت و تغییر است.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «مثبت اندیش باشیم»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا