شاه آشوربانی پال در کجا حکومت می کرد؟

از سال 668 تا 627 قبل از میلاد مسیح، آسوریا یا آشور، کشور باستانی در بالای رود دجله در بین النهرین تحت سلطنت پادشاهی به نام آشوربانی پال قرار داشت. این پادشاهی تقریباً بخش شمالی عراق امروزی را شامل می شد. تمدن آشور از بسیاری جهات مشابه تمدن شهر بابل قدیم بود که از سمت جنوب با آن هم مرز بوده است.

آشوربانی پال آخرین فرمانروای بزرگ آشوریان بوده است. وی شهر نینوا را پایتخت خود قرار داد و در این شهر دستور ساخت قصری را با چشم اندازی زیبا، کتابخانه و باغ های تزئینی صادر کرد.

خدای اصلی آشوریان آشور بوده و پادشاه آنها نماینده آشور در زمین خوانده می شد. پادشاه مسئولیت ارتش و دولت را به عهده داشت و بر معابد و علمای دینی آنها نیز احاطه داشت.

ساکنان تعدادی از شهرهای قدیمی مثل آشور و نینوا از مزایای ویژه ای چون مالیات های کم و معافیت از نظام سربازی برخوردار بودند. زمین داران باید مالیات می پرداختند و مردان جوانی را که روی املاک آنها کار می کردند به خدمت نظامی فرا می خواندند. در آن سوی آشور، امپراطوری خود به استان هایی تقسیم شده بود. هر استان دارای فرمانروایی بود که مسئولیت دولت مرکزی را به عهده داشت.

هنرمندان آشوری مجسمه های برجسته روی دیوار می ساخته اند که بیانگر ارواح بالدار، صحنه های شکار شیر و گاو وحشی بود. پادشاه آشور و نجیب زادگان اطراف او به عنوان ورزش و تفریح، شیرهای دربندی را که به سمت محوطه های خاص آزاد می شدند، می کشتند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «شاه آشوربانی پال در کجا حکومت می کرد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا