منشاء اسم هنر نو از کجا آمده است؟

هنر نو (Art Nouveau) به هنر جدیدی اشاره دارد که بعد از شروع قرن بیستم به وجود آمد. گفته می شود سیگفرید بینگ (Siegfried Bing) که یک شهروند با نشاط و پُر جنب و جوش پاریسی آلمانی تبار و طرفدار هنر بود، چنین اسمی را به این نهضت هنری داده است. وی در سال 1900، فروشگاهی با همین نام تاسیس کرد که پس از مدتی به عنوان جنبش هنرهای تزئین بین المللی شناخته شد. این هنر در فرانسه با استقبال بی نظیری مواجه شد و در راس همه افراد دست اندرکار، نام رنه للیک (René Lalique)، جواهرساز دوره دیده بیشتر از همه می درخشید.

رنه للیک هم در سال 1895 آتلیه خود را در پاریس افتتاح نمود. سبک هنری پیشرو و مطرح او متاثر از مشهورترین مشتری خود یعنی خانم سارا برنهاردت (Sarah Bernhardt) بود. سارا برنهاردت هنرپیشه مضامین تراژیک یا حزن انگیز بود که مصداق عینی و واقعی هنر نو خوانده می شد. للیک در سال 1900 به عنوان بهترین و نوآورترین طراح جواهرآلات در نمایشگاه بین المللی پاریس شناخته شد و هیچگاه از علم آموزی و کسب تجربه غافل نشد. او در سال 1907 شکل جدید و کاملاً متفاوتی از طراحی هنرمندانه روی شیشه های عطر را آغاز کرد.

در سال 1912 و در سن پنجاه سالگی، للیک اولین کارخانه تولید شیشه را راه اندازی کرد و به تولید شیشه های عطر، سرویس غذاخوری، گلدان، کوزه، آباژور و انواع مختلفی از اقلام اتاق زنان پرداخت.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «منشاء اسم هنر نو از کجا آمده است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا