فناوری ADSL را بهتر بشناسید

Asymmetric Digital Subscriber Line یا ADSL یک فناوری از رده های xDSL است. حتماً می خواهید بدانید DSL چیست؟ DSL به خطوط اشتراک دیجیتالی می گویند که با استفاده از کابل های تلفن معمولی، امکان بهره گیری از سرعت بالا را برای اتصال به اینترنت فراهم می کند. یکی از امکاناتی که DSL فراهم می نماید، روش خطوط دیجیتال نامتقارن یا همان ADSL است. این ADSL باعث می شود در هنگام اتصال به اینترنت، چون از روشی خاص استفاده می کند، دیگر خط تلفن برای مکالمات صوتی اشغال نشود و امکان تبادل صوت و تصویر نیز وجود خواهد داشت.

می دانید چرا به آن خطوط دیجیتال نامتقارن می گویند؟ زیرا سرعت ارسال اطلاعات با سرعت دریافت اطلاعات مساوی نیست. یعنی شما که ADSL دارید می توانید با سرعتی در حدود 2 مگابایت در ثانیه اطلاعات را دریافت کنید ولی سرعت ارسال اطلاعات تان 256 مگابایت در ثانیه روی اینترنت است. یکی دیگر از مزایای ADSL هم این است که دیگر نیازی به شماره گیری و اشغال بودن خط، نخواهید داشت، تازه کلی هم در هزینه ها صرفه جویی می کنید زیرا این فناوری نیاز به تجهیزات اضافی برای کاربران خانگی در استفاده از اینترنت ندارد و خیلی آسان و سریع راه اندازی می شود.

معایب خطوط ADSL

تا اینجا از حُسن این فناوری گفتیم، حالا کمی هم از معایب آن مطلع شوید. در این فناوری، متاسفانه کیفیت و سرعت انتقال اطلاعات وابستگی زیادی به مسافت میان کاربر مشترک با مرکز تلفن ارائه خدمات DSL دارد. یعنی هر چقدر مشترک از مرکز تلفن مسافت دورتری داشته باشد، به همان نسبت از سرعت و کیفیت پایین تری برخوردار خواهد بود و از مسافت 5 کیلومتر بالاتر عملاً ارائه سرویس امکانپذیر نیست.

این سرویس چه تجهیزاتی نیاز دارد؟

ارائه خدمات از طریق ADSL به تجهیزات بسیار اندک و ساده ای نیاز دارد:

  1. یک مودم DSL که می تواند ارتباط بین مشترک و شرکت ارائه دهنده خدمات را برقرار کند.
  2. یک Splitter (جدا کننده) که فرکانس بیشتر و کمتر از 4 کیلوهرتز را از یکدیگر جدا می کند.
  3. یک Micro Filter که وظیفه تفکیک پیام های صوتی و غیر صوتی را از یکدیگر بر عهده دارد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «فناوری ADSL را بهتر بشناسید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا