ستاره فراری S5-HVS1 رصد شد

محققان ستاره فراری ای کشف کرده اند که از مرکز یک سیاهچاله بیرون می جهد و سرعت حرکت آن 10 بار بیشتر از ستاره های دیگر در کهکشان راه شیری است.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، این ستاره S5-HVS1 نام دارد و در فاصله 29 هزار سال نوری زمین با سرعت 3.7 میلیون مایل بر ساعت حرکت می کند. این ستاره حدود 5 میلیون سال قبل از یک ابرسیاهچاله در مرکز کهکشانی خارج شده است.

سرگی کوپوسف (Sergey Koposov) از دانشگاه کارنگی ملون ستاره مذکور را در صورت فلکی Grus رصد کرده است.

این ستاره بوسیله تلسکوپ 3.9 متری در استرالیا رصد شده است. علاوه بر آن مشاهدات ماهواره Gaia نیز به ستاره شناسان کمک کرد سرعت و مسیر حرکت ستاره را دقیق تر ردیابی کنند. کوپوسف در این باره می گوید: «این کشف بسیار هیجان انگیز است. از مدت ها قبل دانشمندان تخمین می زدند ستاره هایی با سرعت بسیار زیاد از سیاهچاله ها بیرون می جهند اما هیچگاه چنین رابطه دقیقی را بین یک ستاره پُر سرعت و مرکز کهکشان رصد نکرده بودیم.»

به گفته محققان رصد ستاره S5-HVS1 بی سابقه است، زیرا سرعت بسیار زیادی دارد. همچنین آنها تایید کردند ستاره با چنین سرعت بالایی از کهکشان راه شیری خارج می شود و هیچگاه به آن بر نمی گردد.

محققان با استفاده از اطلاعات مربوط به سرعت ستاره و مسافت آن با زمین متوجه شدند از سیاهچاله Sagittarius A خارج شده است. این سیاهچاله عظیم چهار میلیون برابر خورشید است.

S5-HVS1 ستاره ای جوان است و احتمالاً فقط چند صد میلیون سال از عمر آن می گذرد. دمای سطح چنین ستاره ای از 13 تا 18 هزار درجه فارنهایت است. این در حالی است که خورشید 4.6 میلیارد سال عمر دارد و دمای آن 9940 درجه فارنهایت است.

منابع

خبر علمی «ستاره فراری S5-HVS1 رصد شد» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به Space و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا