25 روش برای یادگیری سریع تر

موضوعات خیلی زیادی هستند که باید آنها را آموخت؛ اما از طرفی اکثر مردم وقت زیادی برای یادگیری ندارند. خوشبختانه تکنیک های بسیاری وجود دارد که می توانید برای سرعت بخشیدن به فرآیند یادگیری بکار بگیرید.

در این مقاله شما می توانید با 25 روش برای یادگیری سریع تر و بهتر آشنا شوید.

تکنیک های هوشمندانه یادگیری

اول از همه، باید یاد بگیرید که با استفاده از تکنیک های هوشمندانه یادگیری، از تمام بخش های مغزتان استفاده کنید.

1) مغزتان را گرم کنید.

درست مانند گرم کردن عضلات قبل از ورزش، مغزتان نیز باید قبل از شروع جلسات آموزشی، گرم شود. اینکار باعث بیداری و عملکرد درست مغز می شود.

برای گرم کردن مغزتان کمی فعالیت های سریع ذهنی انجام دهید. به عنوان مثال اعدادی را به صورت برعکس یا شش تا شش تا بشمارید: یازده، ده، نه، هشت و… یا شش، دوازده، هیجده، بیست و چهار و…

2) دفترچه ای را به یادگیری اختصاص دهید.

زمان یادگیری تان را به درستی برنامه ریزی کنید تا ذهن تان سازماندهی شود، اهداف تان در یک سمت و سو قرار گیرند و استرس تان کاهش یابد.

جدول زمانی یادگیری ایجاد کنید. برنامه ریزی دقیقی برای زمان های یادگیری و زمان های استراحت خود داشته باشید.

3) از روش های متعدد یادگیری بهره ببرید.

پژوهشی که بوسیله جودی ویلیس صورت گرفته نشان داد که هرچه مناطق بیشتری از مغز برای ذخیره اطلاعات بکار گرفته شوند، ارتباط بیشتری بین آنها برقرار خواهد شد. پس استفاده از روش های مختلف یادگیری به ما کمک می کند تا اطلاعات بیشتری را به خاطر بسپاریم.

روش های یادگیری مختلف را با هم ترکیب کنید. برای یادگیری یک موضوع، به پادکست های صوتی در مورد آن گوش دهید، نموداری بکشید یا با دوستان تان در مورد آن صحبت کنید.

4) تجربه ای عملی در آن حیطه ایجاد کنید.

اگر موضوع یادگیری را به تجربه واقعی در زندگی تبدیل کنید، یادگیری عمیق تری خواهید داشت. به دنبال روش هایی باشید تا مهارت های جدیدتان را بکار بگیرید. به عنوان مثال، اگر می خواهید نگارش بهتری داشته باشید، وبلاگ نویسی کنید. اگر می خواهید تجارت را بیاموزید، به دنبال موقعیت های شغلی مناسب باشید.

5) کارها را بطور همزمان انجام ندهید.

پژوهش ها نشان می دهند که انجام کارها به صورت همزمان باعث طولانی شدن فرآیند یادگیری می شود. پس شما باید هر بار روی انجام دادن فقط یک کار متمرکز شوید.

6) خود را بطور مرتب مورد سنجش قرار دهید.

افرادی که بطور مرتب میزان یادگیری خود را می سنجند، سطح یادگیری بالاتری نسبت به بقیه دارند.

7) به خودتان پاداش دهید.

پژوهش ها نشان می دهند که انگیزه ای به اسم پاداش، از طریق آزاد کردن دوپامین در مغز، باعث افزایش کارآیی افراد می شود. این یعنی انگیزه ای هر چند کوچک می تواند تاثیر زیادی بر یادگیری شما داشته باشد. فرآیند یادگیری تان را به بخش های کوچکتری تقسیم کنید و پس از هر کدام از این بخش ها خود را مهمان خوراکی ای خوشمزه یا استراحت کنید.

8) وسوسه نشوید که مطالب را به سرعت یاد بگیرید.

مطالعات نشان می دهند که کمی دور شدن از فضای یادگیری و سپس دوره کردن مطالب آموخته شده بر یادگیری آنها در بلندمدت اثر می گذارند؛ در حالی که یادگیری سریع برای کوتاه مدت مفید است.

زمان زیادی به خود بدهید تا مطالب به خوبی در ذهن تان جای بگیرد. برای خود یادآورهایی قرار دهید تا در فواصل منظم به دوره کردن برخی نکات بپردازید.

9) بطور منظم به خود استراحت دهید.

پژوهش ها نشان داده اند که استراحت های کوتاه اما متعدد باعث افزایش تمرکز ذهن روی مسائل می شود. برای خود آلارم بگذارید تا هر 20 الی 30 دقیقه استراحتی 5 دقیقه ای داشته باشید. حتی اگر خسته نبودید، باز هم استراحت کنید.

10) برنامه ای برای بهبود عملکرد مغزی تان داشته باشید.

برنامه های بیشماری وجود دارند که می توانند به پرورش مغز شما کمک کنند. ثابت شده که بسیاری از آنها واقعاً می توانند روی حافظه و سرعت یادگیری شما تاثیرگذار باشند. برنامه هایی مثل BrainHQ یا Lumosity را آزمایش کنید.

11) کلمات را به تصویر تبدیل کنید.

آزمایش هایی که در حیطه یادگیری صورت گرفته اند، نشان داده اند که تصویرسازی های ذهنی می توانند به حفظ کردن متن های کوتاه کمک کنند.

12) جلسات یادگیری متنوعی را تجربه کنید.

پژوهش ها نشان داده اند که ایجاد تنوع در جلسات یادگیری می تواند به بیدار ماندن ذهن کمک کرده و باعث جذابیت یادگیری شود. هدفی را برای خود در نظر بگیرید و هر روز به یادگیری موضوعات مختلفی بپردازید. بعد از هر کدام از استراحت های 5 دقیقه ای، موضوع یادگیری را تغییر دهید.

13) به دیگران آموزش دهید.

اساتید اینگونه گفته اند که آموزش چیزی به دیگران یکی از بهترین روش های یادگیری است. آنچه را آموخته اید به شکل دیگری بیان کنید تا مطمئن شوید که آن را آموخته اید. از خانواده یا دوستان خود بخواهید که در صورت تمایل پای درس دادن شما بنشینند.

14) به اطراف خود توجه کنید.

مطالعات نشان می دهند که اطرافیان نامناسب می توانند تاثیر منفی بر یادگیری و حفظ اطلاعات بگذارند. مطمئن شوید که محیط یادگیری تان تمیز و مرتب بوده و دمای مناسبی داشته باشد. به مکان جدیدی بروید. دکوراسیون اتاق مطالعه تان را تغییر دهید یا به یک کتابخانه بروید.

15) خودتان را در مورد لذت بردن از کارهای در حال اقدام گول بزنید!

مطالعات زیادی نشان می دهند که ادای لبخند زدن به تنهایی می تواند تاثیر مثبتی روی احساسات ما داشته باشد؛ پس زمانی که دارید چیزی یاد می گیرید، لبخند بزنید تا آن را به تجربه شیرینی بدل کنید. خودتان را به خنده بیندازید یا هنگام یادگیری لبخند بزنید. می توانید از دیگران بخواهید تا به شما بپیوندند و محیط یادگیری دلنشینی برایتان ایجاد کنند.

16) از شگردهای یادیار برای فشرده سازی اطلاعات استفاده کنید.

شگردهای یادیار مانند مخفف سازی، تبدیل جملات به شعر یا کشیدن نمودار در واقع اطلاعات را فشرده کرده و هضم و به خاطر سپردن آنها را ساده تر می کنند. از روش های یادیار متفاوتی برای خلاصه یا فشرده سازی استفاده کنید و سپس خودتان را بسنجید و ببینید که کدام یک تاثیر بیشتری روی یادگیری شما دارند.

تاثیر جسم شما روی یادگیری

خب تا اینجا به خوبی از لحاظ ذهنی تلاش کرده اید؛ اما همه چیز به این موارد ختم نمی شود. اگر به خوبی از بدن تان مراقبت کنید، یادگیری تان پیشرفت زیادی خواهد کرد.

17) بطور مرتب ورزش کنید.

پژوهشگران متوجه شده اند که ورزش روزانه و مرتب به مدت 15 دقیقه می تواند حافظه شما را بهبود بخشیده و باعث شود که تفکر مثبت و شفافی بدست آورید.

اگر با تمرکز کردن مشکل دارید، سعی کنید کمی قدم بزنید یا کمی ورزش تمرکزی مانند یوگا انجام دهید تا ذهن تان را از هر حواس پرتی دور کنید.

18) به اندازه کافی بخوابید.

تحقیقات علمی نشان داده اند که کمبود خواب می تواند تاثیر مخربی روی عملکرد مغز شما بگذارد و باعث شود که اشتباهات بیشتری در کارهای روزانه تان انجام دهید. زمان مناسبی برای خود تعیین کنید تا کار را کنار گذاشته و به اندازه کافی بخوابید؛ در غیر این صورت توانایی یادگیری و حافظه تان دچار اختلال خواهند شد.

19) اجتماعی شوید و آنچه را که آموخته اید به اشتراک بگذارید.

اگر در مورد افکار و آموخته هایتان با دیگران صحبت کنید، باعث می شود افکارتان به خوبی پردازش و درک شوند. در پایان هر جلسه یادگیری با دوستان تان در مورد آنچه یاد گرفته اید صحبت کنید. همچنین می توانید گروهی برای مطالعه تشکیل دهید، به یکدیگر در حفظ تمرکز روی درس کمک کرده و در مورد آموخته های جدیدتان بحث کنید.

20) بیشتر شکلات بخورید!

خوردن شکلات تلخ باعث آزاد شدن دوپامین بیشتر در مغز می شود؛ ماده ای شیمیایی که به یادگیری سریع تر و افزایش کارآیی حافظه کمک می کند. اگر مشکل یا مسئله دشواری در پیش دارید، کمی شکلات تلخ 70 درصد بخورید؛ اما حواس تان باشد که زیاده روی نکنید.

21) مدیتیشن کنید.

مطالعات علمی نشان داده اند که مدیتیشن می تواند دامنه توجه تان را افزایش داده و در نتیجه باعث افزایش کارآیی جلسات یادگیری تان شود. هر جلسه یادگیری را با کمی مدیتیشن آغاز کنید.

22) اسیدهای چرب امگا 3 بیشتری مصرف کنید.

غذاهایی که سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند، مغز را در کنترل فرآیندهای یادگیری و حفظ کردن یاری می کنند. از ماهی های چرب مثل سالمون استفاده کنید. گردو، بادام زمینی و تخمه کدو بیشتری نیز مصرف کنید.

23) آب بیشتری بنوشید.

اگر آب کافی به بدن برسد، پاسخگویی مغز و توانایی آن در فرآیندهای ذهنی به شکل قابل توجهی افزایش می یابد. یک قمقمه آب همیشه همراه خود داشته باشید. همچنین فراموش نکنید که میوه بیشتری بخورید؛ میوه هایی مثل هندوانه و توت فرنگی سرشار از آب هستند.

24) یوگا انجام دهید.

گزارش شده افرادی که یوگا انجام می دهند، مرتکب اشتباهات شناختی کمتری می شوند.

25) تفریح جدیدی پیدا کنید.

تفریحاتی را انتخاب کنید که مغزتان را به فعالیت وا دارند؛ تفریحاتی که به موضوع یادگیری تان ارتباط نداشته باشد. یادگیری نواختن یک ساز موسیقی تمرکز زیادی می طلبد و در نتیجه تفریح مناسبی به شمار می آید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «25 روش برای یادگیری سریع تر»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت Entrepreneur به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا