با این دوربین دنیا را از چشم پرندگان ببینید

تبلیغات

دانشمندان سوئدی دوربینی اختراع کرده اند که به انسان نشان می دهد پرندگان دنیای اطراف را چگونه می بینند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، این اختراع نشان داد پرندگان شاخ و برگ درختان را بیشتر شبیه یک دیوار سبز می بینند. بینایی پرندگان بر اساس سه رنگ اصلی قرمز، سبز و آبی است و برخلاف انسان نور را در طیف مافوق بنفش می بینند.

سینتیا تدور (Cynthia Tedore) یکی از دانشجویان پسادکترا در دانشگاه لوند چنین سیستم بینایی را شبیه سازی کرده است. برای این منظور پژوهشگران دانشگاه لوند با کمک کامپیوتر یک دوربین چند منظوره ساختند که مجهز به چند فیلتر بصری است.

این فیلترها روی چرخ هایی قرار می گیرد که با چرخش جلوی لنز دوربین قرار می گیرند و سیستم بصری حیوانات مختلف را تقلید می کنند. در این تحقیق فیلترها طوری انتخاب شدند که با حساسیت رنگی چهار نوع از سلول های مخروطی نورپذیری هماهنگ باشند که در شبکیه چشم پرندگان وجود دارد.

تبلیغات
حراج مانتو زنانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل در های یو شاپ

این پژوهش نشان داد هنگام تصویربرداری از شاخ و برگ های متراکم درختان، سیستم بصری حساس به نور مافوق بنفش در مقایسه با انسان، تضاد بالاتری ایجاد کرد، بطوریکه برگ های قسمت بالاتر بسیار روشن به نظر می رسیدند اما شاخ و برگ های زیرین تیره رنگ تر بودند. دانشمندان معتقدند این روند توانایی پرندگان برای درک شاخ و برگ درختان به شکل سه بعدی را ارتقا می دهد و به آنها اجازه می دهد به راحتی مسیرشان را در آن بیابند.

منابع

خبر علمی «با این دوربین دنیا را از چشم پرندگان ببینید» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به Lund University و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا