چوگان قدیمی ترین بازی جهان است

چوگان (Chogan) ورزشی تیمی است که با چوبی مخصوص و یک توپ انجام می شود و به عنوان قدیمی ترین بازی با قاعده جهان شناخته می شود. هدف بازیکنان، راندن توپ به داخل دروازه است. این بازی سوار بر اسب انجام می شود؛ به همین دلیل نیز حتی برای آموختن این بازی لازم است که سوارکار قابلی باشید. آنها باید به موقع بتازند، بایستند، بگردند و یا با تمام سرعت به دنبال توپ بروند.

ایرانیان در قرن اول میلادی به بازی چوگان می پرداختند. این بازی از ایران به کشورهای عرب و سپس به تبت راه یافت. این بازی در زبان انگلیسی «polo» نامیده می شود که این نام از کلمه ای تبتی به معنای توپ گرفته شده است. داستانی هست که می گوید مغول ها در این بازی از جمجمه دشمنان شان به جای توپ استفاده می کرده اند!

با هجوم مغول ها به هند، آنان این بازی را به آن سرزمین بردند و از آنجا بود که چوگان به انگلستان نیز راه یافت.

بازی چوگان آنقدر سریع است که اسب ها را زود خسته می کند و به همین دلیل هر بازیکن باید چندین اسب داشته باشد تا آنها را طی بازی بارها تعویض کند. این موضوع باعث می شود که چوگان بازی گرانی باشد و برای همین نیز آن را بازی شاهزادگان نامیده اند.

تبلیغات
خرید شارژ تلفن همراه، شارژ مستقیم، کارت شارژ ، شارژ وایمکس ایرانسل، گیفت کارت، آنتی ویروس و پرداخت قبوض

زمانی که چوگان میان راجاها و ماهاراجاهای هندی محبوبیت یافت، آنها این بازی را گاه با استفاده از حیواناتی به جز اسب نیز انجام می دادند. خاندان سلطنتی در جایپور هند، چوگان را با شتر و فیل بازی می کردند! نخستین بازی چوگان که در آن به جای اسب از فیل استفاده شد، در سال 1976 میلادی در هند انجام گرفت. این بازی 40 هزار تماشاچی داشت. نخستین بازی چوگان شتر در سال 1978 میلادی برگزار شد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چوگان قدیمی ترین بازی جهان است»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب بخوانید و بدانید، ویراستار بی تو ساگال و ترجمه سپیده عندلیب و حسین یاسینی از انتشارات پیکان، منتشر شده در اسفند 1384 با شابک 3-72-6229-964-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا