تاریخمجله چرا و چگونه؟

چوگان قدیمی ترین بازی جهان است

تبلیغات
راهنما و نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام و خدمات در ایران

چوگان ورزشی تیمی است که با چوبی مخصوص و یک توپ انجام می شود و به عنوان قدیمی ترین بازی با قاعده جهان شناخته می شود. هدف بازیکنان، راندن توپ به داخل دروازه است. این بازی سوار بر اسب انجام می شود؛ به همین دلیل نیز حتی برای آموختن این بازی لازم است که سوارکار قابلی باشید.

ایرانیان در قرن اول میلادی به بازی چوگان می پرداختند. این بازی از ایران به کشورهای عرب و سپس به تبت راه یافت. این بازی در زبان انگلیسی «polo» نامیده می شود که این نام از کلمه ای تبتی به معنای توپ گرفته شده است. داستانی هست که می گوید مغول ها در این بازی از جمجمه دشمنان شان به جای توپ استفاده می کرده اند!

با هجوم مغول ها به هند، آنان این بازی را به آن سرزمین بردند و از آنجا بود که چوگان به انگلستان نیز راه یافت.

بازی چوگان آنقدر سریع است که اسب ها را زود خسته می کند و به همین دلیل هر بازیکن باید چندین اسب داشته باشد تا آنها را طی بازی بارها تعویض کند. این موضوع باعث می شود که چوگان بازی گرانی باشد و برای همین نیز آن را بازی شاهزادگان نامیده اند.

زمانی که چوگان میان راجاها و ماهاراجاهای هندی محبوبیت یافت، آنها این بازی را گاه با استفاده از حیواناتی به جز اسب نیز انجام می دادند. خاندان سلطنتی در جایپور هند، چوگان را با شتر و فیل بازی می کردند!

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چوگان قدیمی ترین بازی جهان است»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب بخوانید و بدانید، ویراستار بی تو ساگال و ترجمه سپیده عندلیب و حسین یاسینی از انتشارات پیکان، منتشر شده در اسفند ۱۳۸۴ با شابک ۳-۷۲-۶۲۲۹-۹۶۴-۹۷۸ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
تبلیغات
راهنما و نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام و خدمات در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط