راهکار هفدهم افزایش یادگیری و تقویت قوای ذهنی

همکلاسی و همراه خوب یو سی؛ سلام
به کلاس راهکارهای ساده، عملی و کاربردی برای افزایش یادگیری و تقویت قوای ذهنی خوش آمدید.

در این صفحه از کلاس، شما می توانید راهکار هفدهم با موضوع چرا فراموش می کنید؟ را به صورت آنلاین مطالعه کنید.

چرا بعضی وقت ها همه چیز را به یاد می آوریم و بعضی وقت ها هیچ چیز در ذهن مان نمی ماند؟ اصلاً چرا چیزی که در سلول های مغزی ما جا گرفته و به محتویات ثابت ذهن ما تبدیل شده است، گاهی اوقات فراموش می شود؟

در مغز ما صدها میلیارد سلول عصبی به نام نورون وجود دارد که توسط یک شبکه بسیار زیبا از زوائدی به نام آکسون و دندریت به یکدیگر متصل شده اند. این شبکه وسیع و پیچیده که ساختاری شبیه یک درخت پُر شاخ و برگ دارد تمام این سلول ها را به یکدیگر وصل می کند و با واسطه ناقلین عصبی، اطلاعات را میان آنها رد و بدل می کند.

ناقلین عصبی مواد شیمیایی مخصوصی هستند که نقشی بسیار حیاتی در این ارتباط دارند و در واقع اگر وجود نداشته باشند، هیچ نوع اطلاعاتی در فضای مغز ما جابجا نخواهد شد و هرچه خاطره و مطلب در مغز وجود داشته باشد؛ هرگز قابل دسترسی نخواهد بود. پس در یک نگاه کلی متوجه شُدید که چرا ممکن است چیزی را که به راحتی به خاطر سپرده ایم، هرگز به خاطر نیاوریم.

در هر کجای این فضا اختلالی ایجاد شود در حافظه ما نیز اختلال ایجاد می کند. به عنوان مثال اگر ناقلین عصبی که از موادی خاص ساخته شده اند؛ به علت کمبود مواد اولیه ساخته نشوند و حجم موثر آنها در مغز کم شود، انتقال اطلاعات نیز با مشکل مواجه می شود. یا اگر غذای سلول های مغز یعنی گلوکز خالص در اختیار آنها قرار نگیرد، هیچ یک از قسمت های انتقال اطلاعات دقت کافی برای انجام کار خود را ندارند.

اگر قسمتی از سلول های حاوی اطلاعات در اثر عوامل مختلف مانند خونریزی یا انفارکتوس یا پلاک های میلین مثل MS از بین بروند هم که واضح است اصل اطلاعات از بین می رود و قسمتی از حافظه دچار مشکل می شود.

راهکار هیجدهم »

تبلیغات
عزیز موبایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *