راهکار سیزدهم افزایش یادگیری و تقویت قوای ذهنی

همکلاسی و همراه خوب یو سی؛ سلام
به کلاس راهکارهای ساده، عملی و کاربردی برای افزایش یادگیری و تقویت قوای ذهنی خوش آمدید.

در این صفحه از کلاس، شما می توانید راهکار سیزدهم با موضوع تعیین سطح و نوع هوش را به صورت آنلاین مطالعه کنید.

آیا شما باهوش هستید؟
شاید با کمی اعتماد به نفس به جنبه های مثبت خود فکر کنید و فوراً جواب دهید بله. شاید هم با منفی نگری نگاهی از سر ناامیدی به سر تا پای خود بیندازید و بگویید: کدام هوش؟!

اما هوش ها بسیار گوناگون و متنوع هستند و هر کدام از آنها در یک محدوده وسیع از توانایی ها تعریف می شود و یک استعداد خاص را تحت پوشش قرار نمی دهد. خلاصه آنکه امروز فقط به فردی که عملیات ریاضی را خوب انجام می دهد یا کتاب شعری را از اول تا آخر حفظ باشد باهوش نمی گویند.

انواع هوش عبارتند از:

۱) هوش منطقی
IQ یا هوش منطقی یا هوش تحصیلی همان چیزی است که بطور متداول عنوان هوش و استعداد را به خود اختصاص می دهد. اما جالب است بدانید که از نظر دانشمندان، هوش منطقی فقط ۲۰ درصد در کامیابی انسان موثر است. این هوش قسمتی از توانایی های ذهنی آدم ها است که باید با سایر هوش ها و استعدادها تکمیل شود.

۲) هوش عاطفی یا هوش هیجانی
هوش عاطفی یا هوش هیجانی شامل انگیزه های شخصی، همدلی، مقاومت، شور و هیجان، خود سازماندهی و نیکوکاری است. دانشمندان هوش هیجانی یا EQ را نوعی فرا توانایی می دانند که به شخص امکان می دهد تا از سایر مهارت های خود و حتی از IQ خود به بهترین نحو بهره ببرد. در واقع هوش هیجانی طبق تعریف سالوی و مایر که اولین تعریف آن را در سال ۱۹۹۰ بطور رسمی منتشر کردند چنین است: «توانایی شناسایی هیجان های خود و دیگران و تمایز بین آنها و استفاده از این اطلاعات برای هدایت تفکر و رفتار فرد.»

هوش هیجانی یا عاطفی همان عاملی است که هنگام اتخاذ تصمیم های مهم زندگی خود را نشان می دهد. همان چیزی است که در موقع شکست و نرسیدن به هدف تعیین شده انگیزه دوباره برخاستن و از نو شروع کردن را در فرد می آفریند.

۳) هوش زبانی
هوش زبانی یا بیانی همان چیزی است که شما با آن صحبت می کنید. در واقع همه انسان ها زبان دارند اما همه آنها نمی توانند منظور دقیق خود را بیان کنند یا یک سخنرانی زیبا و هیجان انگیز انجام دهند و هنگام صحبت کردن دیگران را میخکوب خود کنند! هوش زبانی توانایی بیان افکار از طریق گفتن یا نوشتن است.

۴) هوش فضایی
هوش فضایی یا هوش تجسمی بیشتر بکار مهندسان و معماران می آید و البته هر کسی که برای رسیدن به اهداف خود به تجسم فضایی آنچه وجود ندارد، نیازمند است.

دارندگان صاحب نام این هوش خیال انگیز، اغلب دانشمندان، هنرمندان و سازندگان هستند. هوش فضایی توانایی درک و تجسم تصاویر ذهنی و خلق فضایی آنها از نو می باشد.

۵) هوش موسیقیایی
هوش موسیقیایی توانایی شنیدن و از نو نواختن آهنگ و آوایی با ریتم است.

۶) هوش جنبشی
هوش جنبشی عبارت است از توانایی کنترل فعالیت ها و حرکات مختلف بدن. باهوش ترین ها در این گروه، ورزشکاران و بازیگران هستند.

۷) هوش ارتباطی
هوش ارتباطی، هوش درون فردی یا توانایی درک خودِ درون است. این هوش برای فرد امکان ایجاد ارتباط آسان با دیگران را فراهم می آورد.

شخص دارای این هوش بدون آنکه به خودش دروغ بگوید و بی رو در بایستی، کاملاً همانگونه که هست با دیگران روبرو می شود و به همین دلیل در ارتباط خود موفق است.

هوش من از چه نوع است؟
احتمالاً حالا از خود می پرسید که من کدام هوش را دارم؟ یا هوش من در کدام زمینه قوی تر است؟

سوال خوبی است چون با پاسخگویی به این سوال در واقع تا حدودی راه پیشرفت و موفقیت خود را روشن تر می کنید و مسیر فعالیت های موثرتر خود را پیدا می کنید. امروزه لازم نیست برای موفق شدن حتماً هوش منطقی یا تحصیلی خوبی داشته باشید، بلکه با توجه به تنوع و تعدد هوش ها و استعدادهایی که در یک انسان وجود دارد و با توجه به سطح خودباوری، هر فرد می تواند علائق خود را دنبال نماید و در زمینه خاص خود باهوش و ذکاوت عمل کند. ممکن است شما هوش جنبشی نداشته باشید اما بتوانید به زیبایی ویولن بنوازید. بنابراین به جای آنکه زمان خود را صرف یادگیری رو پایی زدن کنید، به دنبال استعداد خود باشید.

راهکار چهاردهم »

تبلیغات
عزیز موبایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *