چاندرا اولین فوران مشاهده شده ماده از تاج ستاره ای غیر از خورشید را ثبت کرد

تبلیغات

اخترشناسان موفق شدند برای اولین بار فوران ماده از تاج ستاره ای غیر از خورشید را با تلسکوپ فضایی پرتو ایکس چاندرا (Chandra X-ray Observatory) رصد کنند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، این فوران شَدید در تاج ستاره ای فعال به نام HR 9024 با جرم حدود سه برابر خورشید در فاصله 450 سال نوری در صورت فلکی آندرومدا رصد شده است. جرم ماده پرتاب شده به بیرون ستاره در این فوران حدود یک میلیارد میلیارد کیلوگرم (دو میلیارد پوند) تخمین زده شده که ده هزار بار از شَدیدترین فوران های رصد شده در خورشید پُر جرم تر است.

اخترشناسان برای بررسی فوران ماده از تاج در این ستاره از رصد سرعت حرکت پلاسما در هنگام رخداد شراره استفاده کردند. فوران های ماده از تاج خورشید از شدیدترین پدیده های مغناطیسی و انفجارهایی هستند که در خورشید رخ می دهند و با شراره های خورشیدی ارتباط دارند. وقوع این شراره ها و فوران های تاج با تابش پرتو ایکس شدیدی همراه است.

مانند آنچه در خورشید اتفاق می افتد، انتظار می رود که در هنگام وقوع شراره در سطح ستاره، پلاسما از سطح به سمت بالا حرکت کند و سپس به سمت سطح باز گردد؛ به علاوه بخشی از ماده با فوران به سمت بیرون از تاج پرتاب شود. رصدهای انجام گرفته نیز به روشنی حرکت پلاسما را مشابه الگوی مورد انتظار در سطح ستاره نشان داده است و سرعت حرکت پلاسمای رصد شده با پیش بینی مدل ها انطباق خوبی دارد.

تبلیغات
خرید انواع ست مردانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل از های یو شاپ

این موضوع از این نظر اهمیت دارد که مدل های کنونی از چگونگی وقوع شراره ها و فوران های ماده از تاج فقط با رصد خورشید مقایسه شدند و داده رصدی از دیگر ستاره ها در دسترس نبوده است. این رصدها نشان داده است که خروج جرم از تاج در ستاره هایی که از نظر مغناطیسی فعال هستند به وجود می آیند و پیامدی از فیزیک این ستاره ها هستند. همچنین نشان می دهد که شناخت اخترشناسان از پدیده هایی که در شراره های ستاره های دیگری غیر از خورشید رخ می دهد قابل اعتماد است.

منابع

خبر علمی «چاندرا اولین فوران مشاهده شده ماده از تاج ستاره ای غیر از خورشید را ثبت کرد» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به Nature و ZME Science و Harvard و مجله نجوم، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا