رمزگشایی مرکز کهکشان راه شیری

تبلیغات

ستاره شناسان دانشگاه لوند در سوئد توضیحاتی را در رابطه با عجایب رمزآلود اخیر در مرکز کهکشان راه شیری پیدا کرده اند: سطح بالای اسکاندیم در بهار گذشته در نزدیکی سیاهچاله غول پیکر کهکشان در واقع یک توهم نوری بود.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، بهار گذشته محققان مقاله ای از یک تحقیق را منتشر کردند که در آن به سطوح بالای چشمگیر و عجیب سه عنصر مختلف در ستاره های غول پیکر قرمز اشاره شد که در فاصله کمتر از سه سال نوری از سیاهچاله بزرگ مرکز کهکشان راه شیری قرار دارند.

توضیحات مختلفی در این زمینه ارائه شد؛ بطور مثال بعضی معتقد بودند که سطوح بالای این عناصر در اثر از هم گسیختگی ستاره های ابتدایی به دلیل افتادن در سیاهچاله مرکزی راه شیری است. برخی نیز توضیح دادند که میزان بالای این عناصر آثار باقی مانده از برخورد ستاره نوترونی است.

حال گروهی دیگر از ستاره شناسان دانشگاه لوند با همکاری با دانشگاه کالیفرنیا توضیح منطقی تری برای سطح بالای اسکاندیم (Scandium)، وانادیم (Vanadium) و ایتریم (Yttrium) پیدا کرده اند. آنها استدلال می کنند که خطوط به اصطلاح طیفی ارائه شده در بهار گذشته در واقع یک توهم نوری بوده است. این خطوط طیفی برای پیدا کردن عناصر تشکیل دهنده یک ستاره با استفاده از نور خود ستاره مورد استفاده قرار می گیرد.

تبلیغات
حراج مانتو زنانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل در های یو شاپ

این محققان می گویند: این ستاره های غول پیکر قرمز بیشتر سوخت هیدروژنی خود را مصرف کرده اند و بنابراین درجه حرارت آنها کم شده و به نصف اندازه درجه حرارت خورشید رسیده است. با توجه به مطالعات جدید، دمای پایین ستاره های غول پیکر موجب ایجاد توهم نوری شد که در اندازه گیری خطوط طیفی دیده می شود. بطور خاص، این به آن معنا است که الکترون ها در عناصر مختلف در دماهای مختلف رفتارهای متفاوتی دارند و این موضوع می تواند در هنگام اندازه گیری خطوط طیفی عناصر در ستاره های مختلف گمراه کننده باشد. این نتیجه حاصل همکاری نزدیک بین اخترشناسان و فیزیکدانان اتمی است.

منابع

خبر علمی «رمزگشایی مرکز کهکشان راه شیری» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به Lund University و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا