خانه / مسابقه / مسابقات فعال / مسابقه دل نوشته های یک بینا – آبان ۱۳۹۵ (فعال)
نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام، خدمات و…

مسابقه دل نوشته های یک بینا – آبان ۱۳۹۵ (فعال)

۱۵ اکتبر (۲۴ مهر ماه) به عنوان روز جهانی عصای سفید (White Cane Safety Day) نامگذاری شده است.
حقیقتی که باید به آن اشاره داشت، این است که نابینایان در مقابل عدم بینایی ظاهری، از هوش و توانایی های بسیاری برخوردار هستند و علت کمتر دیده شدن قابلیت های آنها در جامعه، به دلیل مدیریت نادرست و قرار ندادن امکانات لازم در اختیار این افراد می باشد، نه نداشتن توانایی.

انسان هایی که قدرت بینایی دارند، دنیا و زندگی را به شکلی می بینند که به زعم (گمان و تصور) ما نابینایان آن را تجربه نمی کنند. در مقابل افراد بینا نیز هیچ گونه برداشتی از درک و شناخت نابینایان از لمس دنیا و زندگی ندارند.

حالا اگر شما بخواهید این دنیا را به یک فرد نابینا معرفی کنید، چه حرفی برای گفتن دارید؟

برای شرکت در مسابقه دل نوشته های یک بینا، از بخش «دیدگاه خود را بنویسید» دل نوشته های خود را ارسال نمایید. به بهترین دل نوشته از نگاه پورتال یو سی (شما می توانید)، یک هدیه ۵۰ هزار تومانی به نویسنده تقدیم می شود.

مهلت شرکت در مسابقه دل نوشته های یک بینا: دوشنبه ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۵
اعلام بهترین دل نوشته: جمعه ۱۴ آبان ماه ۱۳۹۵ مصادف با روز فرهنگ عمومی

مسابقه دل نوشته های یک بینا با هدف ایجاد انگیزه برای مطالعه، تحقیق و تدبر در زمینه نابینایان و توجه صحیح به آنها، طراحی شده است. امید است که همراهان خوب یو سی در این راه قدم بگذارند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone

۷ دیدگاه

 1. دنیایی که ما دیدیم ارزش دیدن نداشت!

 2. بسمه تعالی
  موضوع: دلنوشته های یک بینا: معلولیت، محدودیت نیست.
  با سلام
  ای دوست من، شاید با خود گفته باشی چرا خدا مرا نابینا آفریده است، میخواهم به این سوال پاسخی بدهم.
  پاسخی که به ذهن من میرسد در دو بخش است:

  بخش اول:
  عقل انسان ها حکم میکند که به سمت سعادت شان حرکت کنند. این سعادت هم چیزی نیست به جز رسیدن به مقام رضایت خدا و وارد شدن در بهشت او. حال هر کسی که در این مسیر سختی بیشتری تحمل کرده باشد، اجر و مزد بیشتری نیز میگیرد. یه وقت گمان نکنید تحمل سختی به این معناست که زیر بار حرف زور برویم، خیر. برای روشن شدن موضوع مثال میزنم: برای مثال در شهری فلان گناه به صورت عرف در آمده است، اگر یه نفر بخواهد آن را انجام ندهد، از چپ و راست سرزنش میشنود. خب، این هم یک نوع تحمل سختی است. یا همین معلول بودن. یک نفر که دل اش از ایمان خدا لبریز است میگوید: مشکلی نیست اگر من نمیتونم راه بروم، شنا کنم، نمیتوانم فلان شغل را به هر دلیلی داشته باشم یا نمیتوانم ببینم، اما اگر صبر کنم، در انتها پاداش بزرگی میگیرم. ( حتی در لحظه، لحظه زندگی هم، خدای بزرگ میفرماید: به من توکل کن. از تو حرکت از من برکت. )
  آیه ۱۵۵ تا ۱۵۷ سوره بقره: و قطعاً شما را به چیزى از (قبیلِ‏) ترس و گرسنگى، و کاهشى در اموال و جانها و محصولات می آزماییم؛ و بشارت بده صابران را * آنانکه چون به حادثه ناگواری دچار شوند صبوری پیش گرفته و گویند: ما به فرمان خدا آمده و بسوی او رجوع خواهیم کرد * آن گروه اند که بایشان درود هاست از جانب پروردگار و رحمت خاص و آنها خود هدایت یافتگان اند.
  چیزی که من آموخته ام این است که اگر خدا نعمتی را از انسان میگیرد، نعمت دیگری را جایگزین آن میکند برای مثال اگر خدا نعمت بینایی را از کسی گرفته است، بجای آن نعمت های دیگری را به او داده که از آن جمله میتوان به احساس های باطنی اشاره کرد. میتوان به استعداد های مختلف اشاره کرد میتوان به درک موضوعاتی اشاره کرد که بینایان به سختی میتوانند درک کنند. تنها چیزیکه باعث از دست دادن نعمت میشود انجام گناه هان است.
  از این موضوع ناراحت نباش که چرا من دنیا را همانند بینایان نمیبینم. در روایات ما آمده است در روز قیامت مردم زمانیکه گناهان چشم، زبان، دست و پا را میبینند میگویند: ای کاش این نعمت ها را نداشتیم و با آنها گناه انجام نمیدادیم. نکته دیگر اینکه خواستم به آیه ۲۸۶ سوره بقره اشاره کنم: لا یُکَلِّفُ اللَّهُ نَفْساً إِلاَّ وُسْعَها … به این معنا که: خداوند هیچ کس را جز به قدر توانایی اش تکلیف نمیکند.
  تبصره: در ادامه بحث: بعضی افراد هم هستند که ظاهراً مشکلی ندارند، اما طالب سختی هستند. این افراد مقام بزرگی نزد خداوند دارند. برای مثال یک نفر هیچ مشکل مالی ندارد، اما با خودش میگوید: چند نفر در جهان (یا در کشورم و یا در همین محله ای که در آن زندگی میکنم) جهیزیه ندارند، چند نفر غذا ندارند بخورند و چند نفر … ای کاش میتوانستم کمک شان کنم. مثالی دیگر از این افراد امام حسین است. که حاضر شد با تمام سختی ها و مشقت های کربلا کنار بیاید، اما دین جدشان زنده بماند. و لذا ما در زیارت عاشورا خودمان را در مصیبت کربلا شریک میکنیم: فرازی از زیارت عاشورا: اَن یُعطِیَنی بِمُصابی بِکُم …

  بخش دوم:
  در این بخش میخواهم بگویم حتی اگر یک نفر معلولیتی هم داشته باشد، میتواند با ارده ای قوی بر کاستی های خود غلبه کند. کما اینکه افرادی با وجود معلولیت ورزشکار هستند، دانشجو و استاد هستند، به کار مورد نظر خود مشغول هستند. نمونه هایی از این افراد هم در داخل کشورمان یافت میشوند و هم در خارج از کشور. برای مثال میتوان به هِلِن کِلِر اشاره کرد.
  با آرزوی موفقیت برای تمام نابینایان و معلولان کشورم

 3. محمدحسین پوریافر

  انسان بینا تمرکزی درونی نداره تمرکزش بیرونی است و هر چیز که به چشمش آید بر گستره مغز خود می تاباند تا نتیجه ای حاصل شود و این نتیجه چونکه از واقعیت درون نیست احتمال تزلزل دارد ولی شخص نابینا چون درونش بر عکس بیرونش نورانی است و به واقعیت وجود نزدیک است تزلزل او کمتر است و یا تزلزل ندارد

 4. سلام
  منم بینای عالم
  خوب حالا چی دارم
  غصه نخور دلبرکم
  منم که بیناهستم قدر باهم بودنا
  قدر دوست داشتنا
  قدر دیدنو هم نمی دونم
  غصه نخور نابینا
  دنیا چیز قشنگی نداره
  ولی تو میتونی در دنیای سیاهت
  یه دنیای قشنگ درست کنی
  غصه نخور
  دنیا ارزش غصه خوردن نداره
  خیلی مواقع ماهاهم که بینا هستیم
  خودمون به کوری میزنیم
  حق الناس میخوریم
  به نامحرم نگاه میکنیم
  با چشامون دروغ میگیم
  غصه نخور
  خوش به حالت میدونی چرا
  چون یه پله از ما بالاتری
  تونابینا کور نیستی فقط
  تو چشم باطن داری ……
  ما چشم ظاهر

 5. سر آغاز دین شناختن خداست، و درست شناختن او باور داشتن اوست، و درست باور داشتن او یگانه دانستن اوست، و درست یگانه دانستن او خالص ساختن (خود و اعمال خود) برای او (و به نحوه شایسته اطاعت کردن او)ست، و درست خالص ساختن (خود و اعمال خود) برای خدا نفی صفات (زاید بر ذات و یا نفی صفات ممکنات) از اوست، چرا که هر صفتی (که محدود و زاید بر ذات باشد) گواهی می دهد که چیزی غیر از موصوف است، و هر موصوفی نیز شهادت می دهد که چیزی غیر از صفت است. (نهج البلاغه)
  یا حق.

 6. میگن دنیا زیباست… میگن دیدن زیباست… میگن تا میتونی از زیبایی های دنیا استفاده کن
  ولی…
  ولی من وقتی طابوت پدرمو دیدم، گفتم کاش چشمانم کور میشد و این لحظه را نمی دیدم 🙁
  من وقتی یه بچه یتیمی که از بی کسی در تنهاییش اشک خون می ریخت را دیدم دستم را رو چشمانم گذاشتم و گفتم کاش کور میشدم و نمیدیدم 🙁
  دوست عزیز نابینای من، من وقتی از پشت توسط بهترین رفیقم خنجر خوردم، یک سیلی به چشمانم زدم و گفتم کاش روز اول نمی دیدمش 🙁
  چه زخم هایی به دلم و چشمم خورد تا که فهمیدم هیچ نوازشی بی درد نیست… داستان من داستان دختری بود وقتی که از خواب ترسناک بیدار شد فهمید که زندگی اش از خواب وحشتناک تره
  … در روزگاری که خنده اطرافیان بخاطر زمین خوردن توست، پس برخیز تا بگریند…
  نابینا غصه نخور در دنیا چیز قشنگی برای دیدن وجود ندارد ما هم که می بینیم خود را به کوری زده ایم.

 7. به نظر من باید به نابینای که از لحاظ فکری محدود نباشد گفت: دنیا را با دلت (عشق) و مغزت (علم) ببین…

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*